Akcesoria dachowe na każdy dach

Akcesoria dachowe i dekarskie pełnią kluczową funkcję jako integralne elementy konstrukcji dachowej. Stanowią one o estetyce wykonania, wentylacji, a także trwałości dachu i bezpieczeństwie wszystkich, którzy pod nim zamieszkają i na nim pracują. Od jakości akcesoriów oraz profesjonalizmu ekip dekarskich zależy trwałość robót, co w przyszłości uchroni użytkowników budynku przed kosztownym remontem lub koniecznością ponownego ułożenia dachu.

Akcesoria dachowe do wentylacji pokrycia dachowego

Sprawna wentylacja wpływa na poziom wilgotności odczuwalny przez lokatorów, we wnętrzach budynku. Stanowi też skuteczne zabezpieczenie struktury materiałowej ścian. Eliminuje ogniska grzybów i drobnoustrojów usuwając nadmiar wilgoci na zewnątrz poprzez swobodną cyrkulację powietrza.

Wolne przestrzenie pod pokryciem dachowym są szczególnie podatne na kumulację oparów powstających na skutek codziennej eksploatacji wody w firmie lub gospodarstwie domowym. Zjawisko to ulega natężeniu w ciepłych miesiącach roku.

By umożliwić odprowadzanie wilgoci do atmosfery, na dachach wykonuje się okapy, kalenice lub grzbiety, których zadaniem jest zachowanie równowagi pomiędzy szczelnością a swobodnym przepływem świeżego powietrza.

Kalenice oraz grzbiety zabezpiecza się taśmami uszczelniająco-wentylacyjnymi. Stosuje się je także do uszczelnienia przejścia elementów przez folię dachową. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo konstrukcyjne dachu oraz powłok zewnętrznych w przypadku opadów atmosferycznych, roztopów itp.

Taśmy wyposażone są w łatwe do formowania aluminiowe krawędzie zapewniające im elastyczność oraz rozciągliwość. Przymocowanie taśm odbywa się przy wykorzystaniu kleju butylowego. Nie ma zatem potrzeby angażowania dodatkowych sił i środków, a sam proces przebiega szybko i sprawnie.

Kolejnym rodzajem akcesoriów dachowych zapewniających wentylację połaci dachowej są uszczelki wentylacyjne kalenicy. Wspomagają proces układania gąsiorów w kalenicy, a otwory w uszczelkach odprowadzają wilgotne powietrze spod pokrycia, co przyczynia się do poprawnej wentylacji powierzchni dachu.

Akcesoria dachowe  – dobre uszczelnienie odpowietrzników

Pokrywy dachowe są szczególnie narażone na uszkodzenia za sprawą instalowanych na ich powierzchni urządzeń telekomunikacyjnych. Ponadto przez poszycie przechodzą odpowietrzniki, przewody wentylacyjne itp. Miejsca przyłączy oraz przejść sprzyjają przedostawaniu się wody do wnętrza budynku, zatem zaleca się stosowanie w tych miejscach dachówek przejściowych oraz innych akcesoriów

Kominki wentylacyjne posiadają wloty w łazienkach, kuchniach i garażach. Podłączenie kominka do grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej jest możliwe dzięki znormalizowanej średnicy wynoszącej około 150 mm. Wykorzystując zjawisko fizyczne, powietrze krąży w obiegu, eliminując niechciane gazy, utrzymujące się w pomieszczeniach.

To samo prawo dotyczy gazów kanałowych, które udaje się skutecznie odprowadzić na zewnątrz poprzez odpowietrzniki instalacji sanitarnych umieszczone na dachu. Tego typu rozwiązanie sprzyja też wyrównywanie ciśnienia w rurach kanalizacyjnych. Odpowietrzniki posiadają zabezpieczenie, uniemożliwiające przedostanie się do instalacji produktów opadów atmosferycznych.

Bezpieczeństwo na dachu

Konstruując poszycie dachowe, nie wolno zapominać o bezpieczeństwie osób wykonujących prace serwisowe w przyszłości. W ten sam sposób należy przewidzieć zagrożenia wynikające ze zbierania się na dachu nadmiaru liści lub śniegu. Dotyczy to w szczególności dachów pochyłych oraz terenów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Z tych powodów powinna być zainstalowana tzw. ławka kominiarska, ułatwiająca poruszanie się po pokrywie dachowej. Dodatkowo wskazany jest montaż śniegołapów rozbijających osuwający się śnieg na mniejsze, mniej niebezpieczne kawałki.

Przeczytaj także

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

07.12.2022

Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

08.11.2022

Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica