Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

Utrzymywanie w budynku wilgotności powietrza na poziomie od 40 do 60% jest bardzo ważne. Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

kominki wentylacyjne

Poznajcie funkcję i budowę kominka wentylacyjnego

W zamkniętych, szczelnych pomieszczeniach bardzo często mamy do czynienia z wilgocią. Dzieje się tak dlatego, że wentylacja w danym domu nie jest optymalna, a to wiąże się ze skraplaniem się wilgoci i jej pojawianiem się zarówno na ścianach, jak i na oknach. Zadaniem kominka wentylacyjnego jest odprowadzenie skroplin z wnętrza budynku na dach. Kominek wentylacyjny jest widocznym elementem na zewnątrz budynku. To niezbędny element na dachu, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wentylacji. Wyróżniamy kominki wentylacyjne odpowietrzające do pionów kanalizacyjnych, a także grzybki wentylacyjne, czyli kominki wentylacyjne dachowe.

Te pierwsze wyrównują ciśnienie w instalacji, z kolei drugie są odpowiedzialne za prawidłową cyrkulację powietrza w domu. Kominki dachowe nie mogą mieć średnicy mniejszej niż 15 cm. Należy wiedzieć, że rodzaj pokrycia dachowego ma znaczenie przy wyborze kominka wentylacyjnego. Otóż do blachodachówki kominek wentylacyjny może być izolowany, nieizolowany czy też wyposażony w odpływ skroplin. Można zdecydować się na taki z polipropylenu. Istotne znaczenie przy wyborze ma też kąt nachylenia dachu. Na dachu pokrytym dachówką można montować kominki wentylacyjne ceramiczne lub cementowe. Sprawdzą się też polipropylenowe odporne na działanie promieniowania UV. Na dachach płaski pokrytych papą termozgrzewalną, membraną PVC, czy blachą płaską można montować kominek wentylacyjny na specjalnej podstawie. Najtańszy jest kominek wentylacyjny PVC, a najdroższy – ceramiczny. Kominek wentylacyjny zawsze musi być dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego i kąta nachylenia połaci dachowej.

W jaki sposób prawidłowo zamontować kominek wentylacyjny?

Aby podłączyć kominek wentylacyjny do przewodów wentylacyjnych przeprowadzonych przez dach, należy zastosować rury elastyczne, sztywne, a także elementy uszczelniające. Połączenie kominka i odprowadzenia przewodu wentylacyjnego powinno być wykonane przy użyciu kołnierza dopasowanego do rury i kominka albo specjalnej taśmy. Kominek wentylacyjny powinien być zabezpieczony przed osuwającym się z dachu śniegiem przez zastosowanie śniegołapów lub płotka przeciwśniegowego, zwłaszcza gdy jest oddalony od kalenicy o więcej niż 1 metr.

Ten końcowy element wentylacji domu powinien być fachowo zamontowany wraz z płytą podstawową do pokrycia dachowego. Istotne znaczenie ma tutaj odpowiednia izolacja. Najlepiej zaplanować montaż kominka do trzeciego rzędu dachówek, licząc od szczytu dachu. Nie powinien znaleźć się niżej. Do zamocowania kominków wentylacyjnych w połaci dachowej potrzebne są odpowiednie śruby, a także uszczelnienia, które będą zapobiegać przedostawaniu się wilgoci z dachu w głąb połaci dachowej. Kominki wentylacyjne z wbudowany zadaszeniem zapobiegają przysypaniu ujścia przez śnieg. Pracę związaną zarówno z wykonaniem połaci dachowej, jak i  montażem kominków wentylacyjnych najlepiej zlecić dekarzowi. Dzięki temu ma się pewność, że połączenie zostanie wykonane w prawidłowy sposób.

Przeczytaj także

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

08.11.2022

Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.

Fachowa obróbka komina – jaką taśmę kominową wybrać?

Fachowa obróbka komina – jaką taśmę kominową wybrać?

03.11.2022

Prawidłowo wykonana obróbka komina i jego uszczelnienie zapobiega przed przedostaniem się wody w poszycie dachowe. Sprawdź, jakie taśmy kominowe wybrać do tego typu prac.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica