Akcesoria dachowe – rodzaje i główne funkcje

Akcesoria dachowe są stosowane przede wszystkim do wykończenia dachu oraz jego zabezpieczenia czy uszczelnienia przed wilgocią czy wiatrem. Do akcesoriów dachowych zaliczamy przede wszystkim membrany dachowe, taśmy uszczelniające czy wkręty dekarskie. Do tej kategorii należą również elementy mocujące takie jak płotki przeciwśniegowe czy ławy kominiarskie.

Warto pamiętać o tym, aby akcesoria dachowe i ich rozmieszczenie dobrać już w trakcie powstawania projektu dachu, a najlepiej zakupić je u tego producenta naszego pokrycia dachowego. Dzięki temu każda z części będzie do siebie odpowiednio dopasowana, zarówno kolorystycznie, jak i technicznie.

Akcesoria dachowe – rodzaje:

  • uszczelniające – ten rodzaj służy przede wszystkim do uszczelnienia połączeń pomiędzy pokryciem dachowym a jego elementami wykończeniowymi. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim taśmy uszczelniające, stosowane do zabezpieczenia grzbietów dachów czy łączenia połaci dachowych z kominem czy włazem dachowym np. taśmy kalenicowe, taśmy kominowe.
  • wentylujące – aby wilgoć się nie gromadziła w dachu oraz jego pokryciu, stosuje się taśmy do wentylacji kalenic oraz okapu. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpowiednia ilość powietrza trafia pod okap, a dach jest zabezpieczony przed zagnieżdżaniem się np. owadów.
  • mocujące – akcesoria z tej grupy służą do mocowania oraz łączenia różnych elementów, takich jak dachówki czy łaty kalenicowe. Wyróżniamy tutaj spinki oraz klamry, stosowane do zabezpieczeń dachówek przed poderwaniem przez wiatr czy też wsporniki do ław kominiarskich, które łączą ławy z dachówkami.
  • zabezpieczające – tutaj wyróżniamy akcesoria służące ochronie, nie tylko przed spadającym śniegiem, ale też zapewniające bezpieczeństwo osobom przychodzącym wykonać przegląd kominiarski czy konserwację dachu. Do akcesoriów z tej grupy zaliczamy śniegołapy, płotki oraz belki przeciwśniegowe, które chronią przed śniegiem. W celu zwiększenia bezpieczeństwa używa się natomiast uchwytów oraz haków.
  • wykańczające – to elementy, które są montowane na krawędziach dachu i jego końcach. Jak sama nazwa wskazuje, służą one wykończeniu dachu. Wyróżniamy w tej grupie akcesoria takie jak pas nadrynnowy, kosz dachowy czy gąsiory.

 

 

Przeczytaj także

Obróbka komina – jak poprawnie ją wykonać

Obróbka komina – jak poprawnie ją wykonać

22.07.2022

Zastanawiasz się po co wykonywać obróbkę komina? Cel jest jeden: wykonanie uszczelnienia przestrzeni pomiędzy kominem, a połacią dachową.

Jaką membranę dachową stosować pod blachodachówkę?

Jaką membranę dachową stosować pod blachodachówkę?

12.07.2022

Membrana dachowa jest jednym z elementów pokrycia dachu, który układany jest po wewnętrznej stronie poszycia dachów skośnych. Sprawdź, jaką membranę należy wybrać pod blachodachówkę.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica