Akcesoria dachowe – rodzaje i główne funkcje

Akcesoria dachowe są stosowane przede wszystkim do wykończenia dachu oraz jego zabezpieczenia czy uszczelnienia przed wilgocią czy wiatrem. Do akcesoriów dachowych zaliczamy przede wszystkim membrany dachowe, taśmy uszczelniające czy wkręty dekarskie. Do tej kategorii należą również elementy mocujące takie jak płotki przeciwśniegowe czy ławy kominiarskie.

Warto pamiętać o tym, aby akcesoria dachowe i ich rozmieszczenie dobrać już w trakcie powstawania projektu dachu, a najlepiej zakupić je u tego producenta naszego pokrycia dachowego. Dzięki temu każda z części będzie do siebie odpowiednio dopasowana, zarówno kolorystycznie, jak i technicznie.

Akcesoria dachowe – rodzaje:

  • uszczelniające – ten rodzaj służy przede wszystkim do uszczelnienia połączeń pomiędzy pokryciem dachowym a jego elementami wykończeniowymi. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim taśmy uszczelniające, stosowane do zabezpieczenia grzbietów dachów czy łączenia połaci dachowych z kominem czy włazem dachowym np. taśmy kalenicowe, taśmy kominowe.
  • wentylujące – aby wilgoć się nie gromadziła w dachu oraz jego pokryciu, stosuje się taśmy do wentylacji kalenic oraz okapu. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpowiednia ilość powietrza trafia pod okap, a dach jest zabezpieczony przed zagnieżdżaniem się np. owadów.
  • mocujące – akcesoria z tej grupy służą do mocowania oraz łączenia różnych elementów, takich jak dachówki czy łaty kalenicowe. Wyróżniamy tutaj spinki oraz klamry, stosowane do zabezpieczeń dachówek przed poderwaniem przez wiatr czy też wsporniki do ław kominiarskich, które łączą ławy z dachówkami.
  • zabezpieczające – tutaj wyróżniamy akcesoria służące ochronie, nie tylko przed spadającym śniegiem, ale też zapewniające bezpieczeństwo osobom przychodzącym wykonać przegląd kominiarski czy konserwację dachu. Do akcesoriów z tej grupy zaliczamy śniegołapy, płotki oraz belki przeciwśniegowe, które chronią przed śniegiem. W celu zwiększenia bezpieczeństwa używa się natomiast uchwytów oraz haków.
  • wykańczające – to elementy, które są montowane na krawędziach dachu i jego końcach. Jak sama nazwa wskazuje, służą one wykończeniu dachu. Wyróżniamy w tej grupie akcesoria takie jak pas nadrynnowy, kosz dachowy czy gąsiory.

 

 

Przeczytaj także

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

07.12.2022

Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

08.11.2022

Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica