Fachowa obróbka komina – jaką taśmę kominową wybrać?

Komin niewątpliwie jest bardzo ważnym elementem, który odprowadza spaliny. Rzeczywiście wpływa na bezpieczeństwo domowników. Jednak trzeba pamiętać o tym, że znaczenie ma nie tylko szczelność samego komina, lecz również szczelne powinno być miejsce pomiędzy pokryciem dachu a elementami konstrukcji. Do tego celu należy zastosować taśmę kominową. Jaką wybrać?

obróbka komina

Jaką taśmę do obróbki komina wybrać?

Obróbka komina jest bardzo ważnym elementem budowy dachu, dlatego warto się przyłożyć do tych prac. Można zdecydować się na taśmy dekarskie, które najlepiej sprawdzają się przy obróbce miękkiej. Warto wiedzieć, że jest to rozwiązanie efektywne i zdecydowanie lepsze od mocowania komina na sztywno. Wynika to z faktu, że dach pracuje, a więc musi mieć odrobinę miejsca na przesunięcia. Wybierając mocną i trwałą taśmę dekarską, macie pewność, że zabezpieczy ona komin przez przynajmniej kilka sezonów. Na pewno można postawić na taśmy dekarskie ołowiane czy też aluminiowe. Tego typu rodzaje pokryte są od zewnętrznej strony farbą i właśnie ta farba zapewnia ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi czy też wysoką bądź niską temperaturą. Natomiast po drugiej stronie znajduje się klej butylowy. Odpowiada on za trwałość połączenia. Należy jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że taśmy dekarskie dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, a to oznacza, że bardzo łatwo dobierzecie je do koloru Waszego pokrycia dachowego.

Taśma dekarska bitumiczna – dlaczego warto ją wybrać?

Ciekawym wyborem jest taśma dekarska bitumiczna. Jest ona niezwykle funkcjonalna i trwała. Przede wszystkim służy do uszczelnienia dowolnych fragmentów dachu, ale można ją również wykorzystać przy naprawie usterek. Tego typu rodzaj najlepiej użyć w miejscach, które są szczególnie narażone na kontakt z wodą czy wilgocią. Duże znaczenie ma również fakt, że taśma bitumiczna jest odporna na promieniowanie UV, a przy tym jest to taśma samoprzylepna, zatem jej montaż jest naprawdę prosty i szybki.

Jaką taśmę dekarską wybrać do kalenic?

Izolacja kalenic i naroży dachowych jest także bardzo ważna i wpływa na bezpieczeństwo. Również tutaj bardzo dobrze sprawdzają się taśmy kominowe. Możecie wybrać aluminiowe czy też z folii miedzianej. Oba te materiały uszczelniają konstrukcję, ale zapewniają też optymalną wentylację. Na specjalnych taśmach do kalenic znajdują się małe otworki wentylacyjne. Jednocześnie samo mocowanie jest bardzo szybkie, gdyż klej butylowy znajduje się na brzegach. Dodatkowo można wybrać taśmę z powłoką poliestrową, która zapewnia jeszcze większą odporność na warunki atmosferyczne, a przy tym bez problemu dopasujecie ją do samego pokrycia dachowego.

Jaką taśmę mocującą na dach najlepiej wybrać?

Taśmy mocujące sprawdzają się do folii i membran i rzeczywiście zapewniają trwałe połączenie pasów folii i membran. W ten sposób zyskujecie ochronę samego poddasza. Nie dochodzi również do ucieczek ciepła, powodujących zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Taśmy mocujące dwustronne są naprawdę proste w montażu i odporne na zmienne warunki pogodowe, ale i wilgoć. Jednocześnie są również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Za ich pomocą możecie nie tylko łączyć folie oraz membrany, ale też naprawiać uszkodzenia. Dzięki temu sporo zaoszczędzicie, gdyż nie będziecie musieli wymieniać całej konstrukcji dachowej.

Jak widzicie jest wiele rodzajów taśm. Wybierając dobry model, macie pewność, że obróbka komina będzie wykonana fachowo, ale też zyskacie trwałość na lata.

Przeczytaj także

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

07.12.2022

Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

08.11.2022

Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica