Grzebień okapowy – skuteczna ochrona okapu

Okap dachowy ma bardzo ważne zadanie. Otóż ma odprowadzać nadmiar wody poza krawędź dachu, a także zapobiegać jej spływaniu po ścianach budynku. Chroni zatem zarówno dach, jak i elewację. Oczywiście istotne znaczenie ma jego prawidłowa konstrukcja. Potrzebne są elementy, które zapewnią ochronę okapu dachowego i jego prawidłowe funkcjonowanie. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak zapewnić skuteczną ochronę okapu dachowego? Jaką rolę pełni grzebień okapowy, wróblówka?

Okap dachowy to najbardziej wysunięta i widoczna część dachu. Może mieć od 50 do 90 cm szerokości i dostosowuje się ją do szerokości dachu. Pozwala na odprowadzanie deszczu, topniejącego śniegu, ale chroni także częściowo wnętrze przed silnym nasłonecznieniem. Okap musi być wyposażony we wloty powietrza. Dzięki temu jest ono zasysane w kierunku kaletnicy. W ten sposób przestrzeń pod powierzchnią dachu może być odpowiednio wentylowana. Okap dachowy dzięki perforacjom wspiera parametry wentylacyjne dachówek ceramicznych i betonowych. Zastosowanie okapu chroni także przed zagnieżdżaniem się gryzoni i ptaków pod poszyciem dachowym. Niezbędne jest przy tym zabezpieczenie okapu i potrzebne do tego są elementy takie jak: grzebienie okapowe płaskie, grzebienie okapowe wentylowane, listwy wentylacyjne, siatki ochronne okapy czy też pas nadrynnowy. Grzebień okapowy to właśnie ten element, który zabezpiecza okap przed przedostawaniem się gryzoni i ptaków pod połać dachu. Wybierając grzebień okapowy płaski Montica, zyskuje się element zabezpieczający o długości 1 metra i długości zębów wynoszącej 5,5 cm. Warto wiedzieć, że grzebień okapowy zwany też wróblówką, ze względu na swoje zastosowanie, może być także wyposażony w kratkę wentylacyjną, co poprawia wentylację połaci dachowej. Kratka wentylacyjna wykonana jest z polipropylenu, a długość 1 metra i szerokość 2,5 cm, a jej kolor można dopasować do dachówek i okien dachowych. W naszej ofercie znalazły się kratki w kolorach: ceglastym, brązowym lub czarnym.

Zabezpieczanie i montowanie okapu dachowego – co warto wiedzieć?

Do montażu okapu dachowego potrzebna jest konstrukcja nośna. Tworzą ją krokwie wystające poza obrys domu. Końcówki krokwi najczęściej maskowane są deską okapową. Do owej deski mocuje się elementy obróbki blacharskiej, haki rynnowe i rynny. Na krokwiach pasami układana jest membrana dachowa, a następnie mocowana zszywkami i kontrałatami. Membrana dachowa powinna wystawać około 5 cm poza deskę okapową. Istotnymi elementami okapu są obróbki z formowanej blachy. Dzięki nim możliwe jest kierowanie wody spływającej z dachu, a także skroplonej pary wodnej z powierzchni membrany dachowej. Bardzo ważnym elementem jest tutaj pas nadrynnowy, wykonany z aluminium, który przykręca się w taki sposób, by był wysunięty poza linię okapu i wchodził do wnętrza rynny. Jego dolna krawędź jest wygięta w kształcie kapinosa. Pas podrynnowy to  element, który chroni przed zawilgoceniem górne części ściany budynku. Siatka zabezpieczająca okapu może także zapewnić odpowiednią wentylację poszycia dachowego. Wykonany z aluminium element w ramach oferty Montica dostępny jest w wymiarze 5 metrów długości i 8cm szerokości.

Warto wiedzieć, że do właściwej wentylacji dachu nie wystarczą otwory w okapie dachowym. Właściwy nawiew i wywiew zapewniają także otwory wylotowe w kalenicy. Muszą być one dwa razy większe niż w okapie. Oczywiście istotne znaczenie mają elementy osłaniające warstwy dachu przed wodą opadową, a także gwarantujące wypuszczenie powietrza napływającego z dołu na zewnątrz.

Przeczytaj także

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

07.12.2022

Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

08.11.2022

Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica