Membrana dachowa to najpopularniejszy obok papy materiał, który służy do uszczelnienia dachu przed wilgocią. Jakie są jej zalety? Czy membrana jest lepsza od papy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Membrana dachowa to materiał, który nie tylko zabezpiecza budynek przed wilgocią napływającą z zewnątrz, ale umożliwia również skuteczne jej odprowadzanie z wnętrza budynku. W związku z tym zastosowanie membrany umożliwia zbudowanie pokrycia dachowego, które będzie odpowiednio zabezpieczało budynek oraz regulowało wilgoć. Kwestią, której nie można pominąć jest właściwy montaż membrany, co przekłada się na jej prawidłowe działanie. Warto powierzyć go profesjonalistom, którzy nie tylko nie uszkodzą materiału w trakcie prac, ale zagwarantują również najwyższą jakość.
Jak powinien przebiegać montaż membrany dachowej? Warto pamiętać, że pierwsze pasy powinny być położone od dołu na okapie, co uchroni przed przeciekaniem. Bardzo ważne jest również prawidłowe łączenie pasów, które powinny zachodzić na siebie na szerokości około 20 cm. Najtrudniejsze jest z pewnością położenie membrany w miejscach trudno dostępnych, takich jak okolice okien dachowy, komina, czy lukarn.
Jak już wspomniano membrana dachowa spełnia kilka różnych funkcji. Do jej zalet zalicza się przede wszystkim trwałość, co sprawia, że spełnia swoją rolę przez wiele długich lat. Poza tym membrana dachowa jest wodoszczelna, co pozwala zabezpieczyć budynek przed wilgocią, a także zabezpieczyć konstrukcję dachu, czy ocieplenia przed jej szkodliwym działaniem. Warto również zaznaczyć, że membrana dachowa jest paroprzepuszczalna, co oznacza, że umożliwia odprowadzanie wilgoci z wnętrza pomieszczenia. Dzięki temu pozwala uniknąć rozprzestrzeniania się pleśni, czy grzybów w budynku. Poza tym membrana dachowa jest również wiatroszczelna, a co za tym idzie stanowi dodatkowe zabezpieczenie termoizolacyjne budynku oraz ogranicza straty ciepła.
Czy membrana dachowa ma wady? Trudno je znaleźć, ale warto zaznaczyć, że warunkiem skuteczności i prawidłowego działania tego systemu jest właściwy dobór parametrów membrany. Jeżeli membrana będzie miała zbyt małą gramaturę lub zostanie uszkodzona w czasie montażu, to jasnym jest, że nie będzie skutecznie działała, a właściciel budynku będzie miał krytyczne zdanie na jej temat.
Membrana dachowa to materiał, który coraz częściej zastępuje stosowaną przed laty papę. Czy jest on zatem lepszy? Oczywiście, że tak, ponieważ membrana nie tylko zabezpiecza budynek, ale również pozwala mu oddychać. Bardzo ważną kwestią jest także dobór odpowiednich parametrów membrany, która musi pasować do specyfiki konkretnego dachu oraz rodzaju pokrycia. Należy również zwrócić uwagę, że membrana jest materiałem łatwiejszym w montażu niż papa, co sprawia, że wielu dekarzy zaleca wybór właśnie tego rozwiązania.
Podsumowując należy stwierdzić, że membrana dachowa jest znacznie bardziej funkcjonalna niż tradycyjna papa. Zastosowanie takiego rozwiązania nie tylko chroni przed przedostaniem się wody do budynku, ale pozwala również regulować wilgotność w jego wnętrzu.
Przeczytaj także
Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.
Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica