Membrana dachowa na pełne deskowanie. Jaką wybrać?

Membrana dachowa to materiał coraz częściej stosowany przy budowie i modernizacji dachu. Jego użycie umożliwia skutecznością ochronę elementów konstrukcyjnych i izolacji przed wodą opadową przedostającą się pod pokrycie. Jednocześnie, dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym, membrana chroni przed skraplaniem wilgoci pochodzącej z wnętrza budynku. Co ważne, mogą one być użyte także jako alternatywa dla papy na dachach z pełnym deskowaniem.

membrana dachowa na pełne deskowanie

Za takim rozwiązaniem przemawia porównanie parametrów obu materiałów – zwłaszcza wspomnianej paroprzepuszczalności, która w przypadku membran jest wielokrotnie większa. To z kolei wiąże się z uproszczeniem całej konstrukcji i tym samym jej wzmocnieniem oraz poprawą jej trwałości. By te korzyści stały się naszym udziałem, powinniśmy zastosować membranę dostosowaną do tego typu dachu. Które jej parametry mają pod tym kątem największe znaczenie?

Membrana dachowa na pełne deskowanie – kluczowe parametry

Membrana, która będzie użyta na pełnym deskowaniu musi spełniać bardziej rygorystyczne wymagania niż w pozostałych przypadkach. Ze względu na konstrukcję dachu, kluczową cechą jest większa wytrzymałość mechaniczna folii dachowej. Ta zazwyczaj w największym stopniu uzależniona jest od gramatury – im większa ona będzie, tym lepsze parametry produktu.

W przypadku większości dachów wystarczające są membrany o gramaturze 100 gramów na metr kwadratowy. Ich wytrzymałość na pełnym deskowaniu okazuje się jednak zbyt mała. Dlatego konieczne jest użycie folii o gramaturze co najmniej 130 gramów na metr kwadratowy. Czasem stosuje się membrany o gramaturze nawet 150 gramów.

Poza samą gramaturą, uwagę należy zwrócić również na paroprzepuszczalność. Powinna ona być jak największa i kształtować się co najmniej na poziomie 1200 gramów na metr kwadratowy w ciągu doby.

Membrana dachowa na dach z pełnym deskowaniem – warstwy

Kolejnym czynnikiem wpływającym na trwałość membrany jest liczba warstw. Z uwagi na podwyższone ryzyko uszkodzeń mechanicznych, kategorycznie odradza się stosowanie – wychodzących już zresztą z użycia – folii dwuwarstwowych. Optymalnym rozwiązaniem będzie użycie modelu twójwarstwowego. Dzięki temu, że film funkcyjny umieszczony jest w nim pomiędzy dwoma warstwami włókniny, zyskuje większą ochronę przed rozdarciami, przetarciami oraz promieniowaniem UV – zarówno od spodu, jak i na zewnątrz.

Jaka membrana dachowa na pełne deskowanie? Przykładowe modele

W ofercie naszej firmy dostępnych jest kilka modeli membran, których specyfikacja pozwala na stosowanie ich na dachach z pełnym deskowaniem:

  • Montica KOBALT 150 (wytrzymałość na rozdarcie gwoździem w poprzek i wzdłuż odpowiednio 165 N (H) i 230 N (H)l wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż i w poprzek odpowiednio 350 N (H)/50 mm i 240 N (H)/50 mm);
  • Montica AMBER 165 (150 N (H) i 170 N (H); 370 N (H)/50 mm i 230 N (H)/50 mm);
  • Montica ONYX 185 (180 N (H) i 200 N (H); 420 N (H)/50 mm i 250 N (H)/50 mm);
  • Montica JASPIS 190 (180 N (H) i 200 N (H); 430 N (H)/50 mm i 260 N (H)/50 mm).

Z pełną specyfikacją każdej z nich można zapoznać się w Strefie Membran w dziale z produktami.

Przeczytaj także

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

07.12.2022

Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

08.11.2022

Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica