Membrana dachowa na pełne deskowanie. Jaką wybrać?

Membrana dachowa to materiał coraz częściej stosowany przy budowie i modernizacji dachu. Jego użycie umożliwia skutecznością ochronę elementów konstrukcyjnych i izolacji przed wodą opadową przedostającą się pod pokrycie. Jednocześnie, dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym, membrana chroni przed skraplaniem wilgoci pochodzącej z wnętrza budynku. Co ważne, mogą one być użyte także jako alternatywa dla papy na dachach z pełnym deskowaniem.

membrana dachowa na pełne deskowanie

Za takim rozwiązaniem przemawia porównanie parametrów obu materiałów – zwłaszcza wspomnianej paroprzepuszczalności, która w przypadku membran jest wielokrotnie większa. To z kolei wiąże się z uproszczeniem całej konstrukcji i tym samym jej wzmocnieniem oraz poprawą jej trwałości. By te korzyści stały się naszym udziałem, powinniśmy zastosować membranę dostosowaną do tego typu dachu. Które jej parametry mają pod tym kątem największe znaczenie?

Membrana dachowa na pełne deskowanie – kluczowe parametry

Membrana, która będzie użyta na pełnym deskowaniu musi spełniać bardziej rygorystyczne wymagania niż w pozostałych przypadkach. Ze względu na konstrukcję dachu, kluczową cechą jest większa wytrzymałość mechaniczna folii dachowej. Ta zazwyczaj w największym stopniu uzależniona jest od gramatury – im większa ona będzie, tym lepsze parametry produktu.

W przypadku większości dachów wystarczające są membrany o gramaturze 100 gramów na metr kwadratowy. Ich wytrzymałość na pełnym deskowaniu okazuje się jednak zbyt mała. Dlatego konieczne jest użycie folii o gramaturze co najmniej 130 gramów na metr kwadratowy. Czasem stosuje się membrany o gramaturze nawet 150 gramów.

Poza samą gramaturą, uwagę należy zwrócić również na paroprzepuszczalność. Powinna ona być jak największa i kształtować się co najmniej na poziomie 1200 gramów na metr kwadratowy w ciągu doby.

Membrana dachowa na dach z pełnym deskowaniem – warstwy

Kolejnym czynnikiem wpływającym na trwałość membrany jest liczba warstw. Z uwagi na podwyższone ryzyko uszkodzeń mechanicznych, kategorycznie odradza się stosowanie – wychodzących już zresztą z użycia – folii dwuwarstwowych. Optymalnym rozwiązaniem będzie użycie modelu twójwarstwowego. Dzięki temu, że film funkcyjny umieszczony jest w nim pomiędzy dwoma warstwami włókniny, zyskuje większą ochronę przed rozdarciami, przetarciami oraz promieniowaniem UV – zarówno od spodu, jak i na zewnątrz.

Jaka membrana dachowa na pełne deskowanie? Przykładowe modele

W ofercie naszej firmy dostępnych jest kilka modeli membran, których specyfikacja pozwala na stosowanie ich na dachach z pełnym deskowaniem:

  • Montica KOBALT 150 (wytrzymałość na rozdarcie gwoździem w poprzek i wzdłuż odpowiednio 165 N (H) i 230 N (H)l wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż i w poprzek odpowiednio 350 N (H)/50 mm i 240 N (H)/50 mm);
  • Montica AMBER 165 (150 N (H) i 170 N (H); 370 N (H)/50 mm i 230 N (H)/50 mm);
  • Montica ONYX 185 (180 N (H) i 200 N (H); 420 N (H)/50 mm i 250 N (H)/50 mm);
  • Montica JASPIS 190 (180 N (H) i 200 N (H); 430 N (H)/50 mm i 260 N (H)/50 mm).

Z pełną specyfikacją każdej z nich można zapoznać się w Strefie Membran w dziale z produktami.

Przeczytaj także

Folia dachowa – uszczelnianie i reparacja

Folia dachowa – uszczelnianie i reparacja

22.09.2022

Samo pokrycie dachowe, nawet najlepiej wykonane nie stanowi bezwzględnie skutecznej ochrony przed skutkami wilgoci i utratą ciepła. Niezwykle istotne jest zabezpieczenie w postaci popularnej folii dachowej, a następnie umiejętna dbałość o jej kondycję.

Kalenica dachu – co to jest i jakie ma funkcje?

Kalenica dachu – co to jest i jakie ma funkcje?

21.09.2022

Kalenica jest szczytowym miejscem przecięcia dwóch połaci dachu. Jest niezwykle istotnym elementem powierzchni dachowej, zapewniającym ochronę powierzchni dachu przed czynnikami atmosferycznymi oraz wentylację.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica