Membrana dachowa – podstawowe informacje

Membrana dachowa nie tylko uszczelnia dach, ale stanowi również ważny element termoizolacyjny. Jej właściwy dobór sprawia, że konstrukcja dachu jest odporna na warunki atmosferyczne, a co za tym idzie trwała przez wiele lat. Jak wybrać odpowiednią membranę? Czym różnią się poszczególne rodzaje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

membrana dachowa folia dachowa

Czym jest membrana dachowa?

Membrana dachowa znana również jako folia izolacyjna jest materiałem składającym się z kilku warstw (najczęściej trzech), który umieszcza się pod więźbą dachową. Membrana posiada właściwości izolacyjne, co sprawia, że znajduje zastosowanie najczęściej na dachach płaskich lub prawie płaskich. Jej użycie zapewnia nie tylko odprowadzać wodę z dachu i zapobiegać jej przedostaniu się do wnętrza, ale również zapewnić odpowiednią termoizolację.

Membrany dachowe powstają z różnych materiałów, a najczęściej spotykane są te wykonane z kauczuku syntetycznego, PCV lub modyfikowanego bitumu. Znajdują zastosowanie zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych, czy użytkowych. Użycie właściwej membrany jest bardzo ważne w przypadku pokrycia dachu blachodachówką, blachą trapezową lub dachówką.

Membrana dachowa – rodzaje

Jak już wspomniano w sprzedaży dostępne są różne rodzaje membran dachowych, które charakteryzują się odmiennymi parametrami. Wyróżnia się m.in.:

– membrany paroprzepuszczalne, które dzieli się na dwa główne typy, a mianowicie:

  • folie niskoparoprzepuszczalne – stosuje się je wtedy, gdy kształt oraz specyfika dachu nie wymaga użycia membrany o wysokiej paroprzepuszlaności. Ich przepuszczalność wynosi ok. 25 – 80 g/m2 w ciągu doby;
  • wysokoparoprzepuszczalne – zapewniające skuteczną ochronę termoizolacyjną nawet w czasie ekstremalnych warunków atmosferycznych. Ich przepuszczalność wynosi ponad 1000 g/m2 w ciągu doby;

– membrany ze sztywnym poszyciem, które są niezwykle trwałe w odniesieniu do promieniowania UV,

– membrany PCV, EPDM oraz TPO, które zostały stworzone z myślą o kryciu dachów płaskich.

Funkcje membrany dachowej

Podstawową funkcją membrany dachowej jest zabezpieczenie wnętrza budynku przed wilgocią. Dodatkowo membrana umożliwia wydostawanie się pary wodnej powstałej wewnątrz budynku na zewnątrz. Dzięki temu zapobiega utrzymywaniu się wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Zastosowanie membrany pozwala również odprowadzać wilgoć z ocieplenia, co przekłada się na jego trwałość oraz sprawia, że zachowuje ono swoje parametry.

Jak wybrać odpowiednią membranę na dach?

Wybór odpowiedniej membrany dachowej powinien opierać się na doborze do zastosowanego pokrycia, czy systemu deskowania. Warto mieć świadomość, że o ile zastosowanie membrany pod pokrycie wykonane z blachy jest niemal konieczne, to warto jej użyć również w przypadku innych rodzajów pokrycia. Membrana doskonale sprawdza się w przypadku dachówki ceramicznej lub cementowej, blachy trapezowej, a nawet gontów, czy lekkich i wytrzymałych płyt onduline. Co więcej, membrany stosuje się nawet w przypadku, gdy dach jest deskowany. W takiej sytuacji powinny charakteryzować się one wyższą gramaturą niż standardowo. W przypadku deskowania płytą OSB ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji pod płytą, ponieważ tylko wtedy zastosowanie membrany ma sens.

Podsumowując należy stwierdzić, że właściwie dobrana membrana to bardzo ważny element prawidłowo zbudowanego dachu. Jest to istotne nie tylko ze względu na zabezpieczenie przed wilgocią, ale również skuteczne usuwanie jej z wnętrza.

Przeczytaj także

Obróbka komina – jak poprawnie ją wykonać

Obróbka komina – jak poprawnie ją wykonać

22.07.2022

Zastanawiasz się po co wykonywać obróbkę komina? Cel jest jeden: wykonanie uszczelnienia przestrzeni pomiędzy kominem, a połacią dachową.

Jaką membranę dachową stosować pod blachodachówkę?

Jaką membranę dachową stosować pod blachodachówkę?

12.07.2022

Membrana dachowa jest jednym z elementów pokrycia dachu, który układany jest po wewnętrznej stronie poszycia dachów skośnych. Sprawdź, jaką membranę należy wybrać pod blachodachówkę.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica