Ochrona przeciwśniegowa – kiedy warto o niej pomyśleć?

Wiele pokryć dachowych, dzięki swojej funkcjonalności i wykorzystanym materiałom konstrukcyjnym może uchodzić za trwałe oraz niezniszczalne. Tymczasem już pierwszej zimy okazuje się, że ich stabilność zostaje poddana próbie, gdy na powierzchni osadza się gruba tafla śniegu. To właśnie na tę okoliczność montuje się na dachu śniegołapy. W jaki sposób zabezpieczają dach i na czym polega ich funkcjonalność?

Nie czekaj, aż na Twój dach spadnie gruba warstwa śniegu i osadzi się na nim, zagrażając całej konstrukcji. Zamiast biernego oczekiwania, zamontuj na dachu system ochrony przeciwśniegowej np. w postaci śniegołapów, które zniwelują przykre konsekwencje padającego na dach śniegu. Za chwilę dowiesz się, na czym polega ich działanie.

Dlaczego śniegołapy dachowe stają się tak popularne? Idealna ochrona przeciwśniegowa!

Śnieg z wielu powodów jest poważnym zagrożeniem dla konstrukcji dachu. Z jednej strony, gdy zalega waży stosunkowo dużo i może obciążać zadaszenie. Z drugiej, gdy topnieje może się osuwać, a następnie niekontrolowanie opadać na podwórze. Duże połacie śniegu spadają ze sporą prędkością, co może spowodować nie tylko zniszczenia na rynnach, ale również wypadek z udziałem mieszkańców domu lub osób go odwiedzających. Taką powierzchnię dachu warto zatem zabezpieczyć, gdy istnieje ryzyko szybkiego osuwania się śniegu, a śniegołapy służą właśnie do tego.

Ich zadaniem jest stworzenie zapory przed nagłym i niekontrolowanym osuwaniem śniegu. Dzięki nim, śnieg nie osadza się także w rynnach oraz innych drobnych zakamarkach dachu. Pamiętaj, że śnieg, który zalega na dachu przy niskiej temperaturze może przecież także zamieniać się w lód. Tym samym powoduje wówczas niedrożność systemu rynnowego. Te belki przeciwśniegowe powinny stać się priorytetem dla każdego właściciela domu.

Rodzaje śniegołapów – który wybrać dla siebie? Skuteczne stopery śnieżne!

Istnieje kilka rodzajów śniegołapów, a mogą się one różnić od siebie przede wszystkim budową. Wybrany wariant powinien być dopasowany do dachu oraz materiału, z którego ten jest wykonany. Ze względu na ten podział i hierarchizację można wyróżnić następujące konstrukcje:

  • śniegołapy w formie drabinek – coś w rodzaju płotka, o średniej długości około 2-3 metrów. Każda z części śniegołapu jest ze sobą połączona za pomocą łącznika.
  • śniegołapy w formie kołnierzy – lub śniegołapy łezki; charakteryzują się niedużym rozmiarem, a montowane są w dwóch rzędach.
  • rozbijacze śniegu – przypominające ostro zakończone wsporniki. Rozbijają duże połacie śniegu, gdy tylko te, zaczynają się zsuwać.

Opisane śniegołapy to tylko garść z wielu przykładów konstrukcji. Na rynku spotkamy także takie, które swoim wyglądem przypominają kalenice.

Śniegołapy do blachodachówki – montaż krok po kroku

Blachodachówka to jeden z najpopularniejszych, wybieranych przykładów pokryć dachowych. To dlatego, na ich przykładzie warto opisać montaż śniegołapu na dachu. Na takich konstrukcjach najlepiej sprawdzą się śniegołapy drabinkowe, rzadziej rurowe.

Drabinki śniegołapu przytwierdzamy do krokwi z użyciem śrub oraz wsporników, mając na uwadze, by ich linia znajdowała się nieco wyżej od konstrukcji ściany nośnej. Mocowania powinny zaś zostać rozmieszczone w regularnej odległości od siebie, najlepiej co 75-80 cm.

Decydując się na konkretne rozwiązanie zwróć szczególną uwagę na to, by wszystkie akcesoria dachowe przydatne podczas montażu były odporne na korozję i zapewniały szczelność konstrukcji dachu.

Ten trik warto znać! Aby zachować idealne zabezpieczenie konstrukcji dachu przed zalegającym śniegiem, najlepiej zamontować śniegołapy na całej połaci. Zyskasz pełną gwarancję, że śnieg zostanie rozbity na mniejsze partie, co z kolei zapewni jego równomierne topienie.

Przeczytaj także

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

07.12.2022

Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

08.11.2022

Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica