Rodzaje i zastosowanie taśm kalenicowych

W tym tekście omówimy rodzaje taśm kalenicowych oraz ich zastosowanie. Taśma kalenicowa jest jednym z najważniejszych elementów dachu skośnego. Na rynku dostępnych jest wiele jej rodzajów. Który z nich w danym przypadku okaże się najlepszy? Jak wygląda budowa taśm?

Podstawowe informacje nt. taśmy kalenicowej

Dach powinien być zarówno szczelny, jak wentylowany. Tylko takie konstrukcje zapewniają z jednej strony ochronę przed opadami, a z drugiej – przed wilgocią gromadzącą się pod pokryciem. W dachach skośnych ten drugi cel można osiągnąć dzięki wlotom powietrza zlokalizowanym w okapie. Umożliwiają one ulatnianie się powietrza i jego wędrówkę w kierunku kalenicy oraz grzbietów, a następnie uwolnienie przez szczeliny wentylacyjne pod gąsiorami. W tych miejscach montuje się taśmę kalenicową, która dzięki wodoszczelności i paroprzepuszczalności zapewnia odpowiednią wentylację, a jednocześnie nie przepuszcza wilgoci z opadów.

Taśma kalenicowa. Jak jest zbudowana?

Taśmy kalenicowe produkuje się z użyciem materiałów łączących lekkość z odpornością na wilgoć i korozję. Zwykle jest to aluminium, ale droższe modele wykonane są z miedzi. Uwagę zwraca jej forma, przypominająca drobne fale. To rozwiązanie podyktowane jest potrzebą uczynienia taśmy elastyczną i dopasowania jej do kształtu bocznych odcinków.

W zależności od modelu, w środkowej lub w bocznych częściach umieszczane są otwory pozwalające na ulatnianie się pary wodnej. W środku znajduje się również membrana paroprzepuszczalna, a w niektórych modelach stosuje się też pasy tkaniny technicznej umożliwiającej mocowanie do łaty kalenicowej. Pewne mocowanie do dachu zapewniają natomiast umieszczone po bokach paski kleju butylowego.

Rodzaje taśm kalenicowych

Taśmy kalenicowe można podzielić ze względu na różne czynniki, z których najważniejsze to:

  • zastosowanie: np. do montażu pod blachodachówkami o różnym profilu, z dachówkami płaskimi lub blachą dachową;
  • paroprzepuszczalność: może być podawana w metrach sześciennych na godzinę (zwykle od 240 do 450) oraz jako stosunek wielkości powierzchni przepuszczalnej na metr taśmy (np. 150, 250 lub 400)
  • wodoszczelność: zazwyczaj wynosi 65 milimetrów słupa wody;
  • kolor: w zależności od wyglądu dachu, inwestor może wybrać taśmę czerwoną (w tym ceglastą), grafitową, czarną lub utrzymaną w różnych odcieniach brązu.

Taśmy kalenicowe – wymiary

Jedna rolka zawiera zazwyczaj 5 metrów taśmy kalenicowej. Poszczególne modele różnią się między sobą szerokością całkowitą oraz różnych partii. Ta pierwsza wartość waha się w granicach od 15 do 39 centymetrów. Boczna część może natomiast mieć szerokość 5-6 (do płaskich pokryć) lub 8 centymetrów dla pokryć o wysokiej fali.

Jak zamontować taśmę kalenicową?

Montaż taśmy należy poprzedzić przygotowaniem podłoża. Jako że jest ona mocowana na klej, ważne jest oczyszczenie go ze wszystkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, tłuszcze czy woda. Kolejny krok to rozwinięcie taśmy wzdłuż łaty grzbietowej, staranne wyśrodkowanie oraz wstępne przymocowanie takerem. Należy pamiętać o zachowaniu około 5-centymetrowych zakładów. Staranność wymagana jest zwłaszcza w miejscu połączenia kalenicy i grzbietów.

Po odklejeniu paska zabezpieczającego warstwę kleju, konieczne jest dopasowanie taśmy do kształtu dachówek, a potem – dociśnięcie jej najpierw kolejno w górnej, dolnej i bocznych częściach pokrycia. Ważna dla tego procesu jest temperatura otoczenia. By wiązanie kleju było jak najlepsze, taśmę warto zakładać, gdy wynosi ona od 5 do 40 stopni Celsjusza. Jeśli jest zimniej, warto podgrzać klej.

Przeczytaj także

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

07.12.2022

Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

08.11.2022

Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica