Uszczelnienie komina – krok po kroku

Komin niewątpliwie pełni bardzo ważną funkcję, gdyż odprowadza dym. Musi być więc w 100% sprawny. W końcu wpływa na bezpieczeństwo i tutaj pojawia się pytanie: jak przeprowadzić uszczelnienie komina krok po kroku.

uszczelnienie komina

Uszczelnienie komina – co warto wiedzieć?

Starsze kominy w większości przypadków nie są szczelne. Jednocześnie ich wymiana, a więc burzenie, wiązałoby się z wysokimi kosztami. Jednak jest jeszcze inne rozwiązanie, którym jest uszczelnienie komina. Ten sposób jest niezwykle szybki. Uszczelnianie komina określane jest również mianem szlamowania. Zabezpiecza komin od wewnątrz, a więc usuwa rozszczelnienia i pozwala na naprawę dla przewodów dymnych. Zasadniczo uszczelnienie komina polega na jego otynkowaniu, przy czym do tego celu nie stosuje się klasycznego tynku, lecz specjalną masę uszczelniającą. Może być to np. silikatowy produkt. Tego typu masę nakłada się przy użyciu kołowrotka i tłoka. Pamiętajcie, że wybierając masę uszczelniającą należy zwracać uwagę na jej jakość. Powinna być ona odporna na działanie wysokich temperatur, ale i wilgoci. Wiele osób zastanawia się, czy po uszczelnieniu komina jego otwór nie zostanie zwężony. Na szczęście szlamowanie nie wpływa znacząco na zwężenie otworu. Oczywiście rozszczelniony komin można też naprawić od strony zewnętrznej. Jednak wymaga to wykonania dodatkowo obróbek blacharskich. Czas poznać krok po kroku zasady szlamowania komina.

Prawidłowa obróbka komina – dowiedz się więcej!

Krok pierwszy: przygotowanie komina

Na samym początku należy przygotować komin do uszczelnienia. Jeżeli będziecie uszczelniać go od zewnątrz, powinniście przygotować miejsce pod obróbki blacharskie, natomiast uszczelnienie komina od wewnątrz wymaga oczyszczenia całego przewodu. Do tego celu należy użyć szczotki. Warto jeszcze przepłukać komin wodą. Pamiętajcie, że należy zlokalizować nieszczelność. Najlepiej zrobić to używając kamery inspekcyjnej. Jej koszt nie jest wysoki, a jednak wygoda pracy i jej efektywność jest naprawdę duża. Gdy już oczyścicie przewód, ale też miejsce wokół komina, możecie przejść do dalszego etapu pracy.

Krok drugi: nałożenie masy albo taśmy i listwy kominowej

Gdy miejsce wokół komina, ale też przewody są właściwie przygotowane, możemy przejść do nakładania masy. Pamiętajcie, że dostępne są takie produkty, które sprawdzą się nawet na mocno zużyte kominy, które opalane są węglem czy koksem. Są odporne na wysokie temperatury i mają długie działanie. Masę należy nałożyć w miejscu ubytku. Pamiętajcie jednak, aby nie była ona zbyt gruba. Zdecydowanie lepiej nałożyć cieńszą warstwę, a następnie dołożyć jeszcze jedną w razie konieczności. Po jej nałożeniu należy nałożyć także masę uszczelniającą na całej długości komina. Alternatywą dla tego typu produktów jest taśma kominowa. Do wyboru jest taśma kominowa ołowiana lub aluminiowa i obydwa modele są solidne i wytrzymałe. Zapewnia ona maksymalną szczelność komina. Pamiętajcie, że należy ją zamontować na styku połaci dachu oraz krawędzi tego szybu. W miejscu łączenia z murem zastosowanie ma listwa kominowa, która służy do zabezpieczenia taśmy kominowej. Rzeczywiście takie rozwiązanie sprawi, że komin będzie dobrze uszczelniony na lata. Stosując taśmy i listwy pracę wykonacie bardzo szybko.

Pamiętajcie, że szlamowania komina nie należy wykonywać przy ujemnych temperaturach, gdyż wtedy materiały nie zyskają maksymalnej przyczepności. W takim przypadku pracę będziecie musieli powtórzyć.

 

Przeczytaj także

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

07.12.2022

Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

08.11.2022

Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica