Jak wybrać odpowiednią membranę dachową?

Membrana dachowa to bardzo ważny element pokrycia, który nie tylko zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci do wnętrza budynku, ale umożliwia również jej odprowadzanie na zewnątrz. Jak wybrać membranę dachową? Ile kosztuje membrana dachowa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak wybrać membranę dachową?

Przy wyborze membrany dachowej warto wziąć pod uwagę zarówno materiał, z którego została wykonana, jak i jej parametry. Do najważniejszych z pewnością należy gramatura membrany dachowej, która powinna wynosić przynajmniej 100 g/m². Jest to bardzo istotne, ponieważ lżejszy materiał może nie tylko nie spełnić swojej roli, ale istnieje również duże ryzyko, że zostanie uszkodzony już podczas nakładania. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze membrany na dach? Istotna jest przede wszystkim jej wytrzymałość, a także odporność na warunki atmosferyczne, w tym m.in. ciepło i promieniowanie UV. Wybierając membranę warto również zwrócić uwagę na jej ciężar, a także wartość współczynnika przepuszczalności.

Membrana dachowa – ile kosztuje?

Ze względu na to, że membrana dachowa jest materiałem, bez którego niemożliwym jest stworzenie odpowiednio funkcjonującego pokrycia dachowego wiele osób zastanawia się nad tym, jaki jest jej koszt. Dowodem na to może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: membrana dachowa cena. Warto więc podkreślić, że cena membrany dachowej uzależniona jest od jej rodzaju oraz parametrów, a w szczególności gramatury. Ile zatem w rzeczywistości kosztuje membrana? Przykładowo membrana dachowa o minimalnej gramaturze 100 g/m² i standardowym wymiarze 1,5 na 0,5 metra dostępna jest w sprzedaży za około 150-200 złotych. Produkty o większej gramaturze są zdecydowanie droższe, ponieważ kosztują około 250, a nawet 300 złotych.

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że ceny membrany dachowej, podobnie jak w przypadku materiałów budowlanych uzależnione są od konkretnych producentów. W związku z tym należy kierować się przede wszystkim parametrami membrany, a nie firmą, która ją wyprodukowała. Do kosztu membrany warto także doliczyć cenę jej montażu, która w zależności od województwa może wynosić w granicach 15-20 złotych netto za m².

Jak wybrać odpowiednią membranę dachową?

W pierwszym akapicie przedstawiono parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze membrany dachowej. Czy kierować się zatem wyłącznie nimi, a może wziąć pod uwagę również cenę? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, chociaż z całą pewnością można stwierdzić, że im lepsze parametry posiada dany produkt, tym więcej kosztuje. Przy wyborze membrany warto jednak wziąć pod uwagę również jej dopasowanie do konkretnego pokrycia dachowego, ponieważ inny materiał sprawdzi się w przypadku systemów deskowania, a jeszcze inny, gdy membrana umieszczana jest bezpośrednio nad więźbą dachową.

Sprawdź, jaką membranę dachową stosować pod blachodachówkę!

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór membrany dachowej musi uwzględniać nie tylko jej cenę, ale przede wszystkim parametry oraz dopasowanie do konkretnego dachu. Warto również pamiętać, że montaż powinni wykonać profesjonaliści, którzy zagwarantują odpowiednią jakość, a co za tym idzie prawidłowe funkcjonowanie membrany.

Przeczytaj także

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

07.12.2022

Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

08.11.2022

Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica