Zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczeń ma niezwykle istotne znaczenie. Z tego powodu bardzo ważne jest zastosowanie kominków wentylacyjnych. Warto poznać ich rodzaje, a także dowiedzieć się co wpływa na ich cenę, a także jak wygląda montaż. Dowiecie się gdzie montowane są kominki wentylacyjne, a także jak są wykończone, by nie wyróżniały się na tle połaci dachowej. Wszystkie te informacje pozwolą Wam dobrać odpowiedni kominek wentylacyjny, dostosowany do połaci dachowej.
Komin w domu jednorodzinnym służy do wentylowania pomieszczeń. Montaż kominków wentylacyjnych przeprowadzany jest wraz z montażem połaci dachowej. Kominek wentylacyjny ma za zadanie zapewnić cyrkulację powietrza pomiędzy pokojem a środowiskiem zewnętrznym. Jest wykorzystywany jako zakończenie instalacji w kuchni czy też łazience. Jego średnica nie może być mniejsza niż 150 mm, a ponadto nie może być stosowany w przypadku kotłów gazowych i innych urządzeń grzewczych. Kominek wentylacyjny dostępny jest wraz z akcesoriami do montażu. Należy dopasować kominek wentylacyjny do dachówek i nie ma z tym najmniejszego problemu. Producenci wychodzą tu na przeciw proponując odpowiednie warianty kolorystyczne. Trzeba tutaj zaznaczyć, że zupełnie inną funkcję pełnią kominki odpowietrzające i tych nazw nie należy stosować zamiennie. Ich rolą jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia atmosferycznego w rurach, dzięki czemu kanalizacja może pracować prawidłowo. Kominki odpowietrzające mają też mniejszą średnicę – 100 mm. Kominki wentylacyjne odpowiedzialne są za odprowadzanie pary wodnej. Wśród rodzajów można wyróżnić także te odpowiedzialne za tłoczenie świeżego powietrza, a także wyciągowe – zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza.
Do blachodachówek stosowane są kominki typu N. Mogą być wykorzystane do poszycia o wysokości fali równej 25 mm. Dobrze sprawdzają się w przypadku blachodachówek modułowych typu F i G. Do blach płaskich i trapezowych wybiera się kominki wentylacyjne wyposażone w uniwersalną uszczelkę gumową. Do dachówek odpowiednim wyborem są modele o podstawie w kształcie dachówki. Dzięki temu można dopasować je do każdego pokrycia dachowego. Kominek wentylacyjny wykonany jest z barwionego polipropylenu, jest odporny na starzenie, promieniowanie UV, możliwa jest też regulacja kąta nachylenia, a jego wydajność jest zwiększona dzięki zastosowaniu budowy pierścieniowej.
Kominki wentylacyjne montuje się wysoko na dachu. Są najlepiej wykorzystywane w domach energooszczędnych. W połączeniu z pompą ciepła czy ogrzewaniem podłogowym można uzyskać efektywne rozwiązanie i zredukować koszty. W przypadku kominków z tworzywa sztucznego montaż rozpoczyna się od wywiercenia lub wycięcia otworu, o tej samej średnicy co rura kominka. W przypadku pokrycia z papy powinien zostać wycięty aż do warstwy betonu. Należy nałożyć płaski element kominka od strony przylegającej do dachu do warstwy uniwersalnej. Zapewnia się w ten sposób szczelność połączenia. Kominek stawia się pionowo wzdłuż osi wyciętego otworu. Kryza musi zostać dociśnięta do podłoża. W przypadku pokryć papowych, kawałek papy należy posmarować zaprawą do dachów, nałożyć na rurę kominka i docisnąć. Nasada kominka powinna zostać odpowiednio uszczelniona. Można wykorzystać gotowe masy. Warto wiedzieć, że część kominków może być montowanych z warstwą izolacji. Odpowiednie akcesoria dachowe pozwolą przeprowadzić montaż precyzyjnie.
Zakup kominka wentylacyjnego nie jest dużym wydatkiem. Warto się na niego zdecydować, gdy w budynku są pewne problemy z cyrkulacją powietrza. W ten sposób można uniknąć gromadzenia się wilgoci, powstawania pleśni, czy grzybów. Ponieważ jest wykonany z tworzywa sztucznego koszty produkcji nie są duże, co przekłada się także na niską cenę.
Przeczytaj także
Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.
Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica