Montaż taśmy kalenicowej

Montaż taśmy kalenicowej może wydawać się skomplikowany, ale wcale tak nie jest – wystarczy poznać podstawy jej mocowania. O tym w poniższym artykule.

Nim użyjemy taśmy kalenicowej – o czym pamiętać?

Na początek, nim jeszcze użyjemy taśmy kalenicowej, powinniśmy zgodnie ze sztuką ułożyć membranę dachową i nabić kontrłaty. Kiedy to zadanie będziemy już mieć za sobą, przejdźmy do kolejnego etapu, jakim jest zamontowanie wspornika łaty kalenicowej typu BL – blaszka, lub GW gwóźdź. Powinna znaleźć się w szycie dachu. Jeśli wybierzemy wspornik typu BL, musimy pamiętać, by odpowiednio go wyprofilować.

Dalsze czynności montażu taśmy kalenicowej

Kolejny krok to zamontowanie łat. Trzeba pamiętać o ich prawidłowym rozstawieniu, co zależne jest od tego, jaki model dachówki wybierzemy. Montaż zaczynamy od linii okapu. Łatę podkalenicową mocujemy w odpowiedniej odległości, 3,5-4,5 cm od szczytu dachu. Co dalej? Na wcześniej zamontowanych łatach powinniśmy ułożyć dachówkę, pamiętając oczywiście o najważniejszych zasadach sztuki dekarskiej. Na przymocowany wsporniku należy ułożyć, a następnie przykręcić łatę kalenicową.

Ułożenie taśmy kalenicowej – jak to zrobić?

Czas na taśmę kalenicową przychodzi, gdy ułożymy ostatni rząd dachówek. Przyklejamy ją na łacie kalenicowej – rozwijamy ją tam i przymocowujemy, używając do tego celu, na przykład zszywek (co 1 metr). Ważne, by krawędzie taśmy kalenicowe prawidłowo wyprofilować i szczelnie przykleić do dachówki za pomocą kleju butylowego. Nie można też zapominać o tym, by każdy gąsior zamontować klamrą – te zaś przykręcamy za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej.

Ważne uwagi na koniec

Wiemy już, jak zamontować taśmę kalenicową, lecz do pełnego obrazu powinniśmy też pamiętać o ważnych czynnikach technicznych. Jeden z nich mówi o tym, że minimalny zakład taśmy na dachówkę wynosi 50 mm, jeśli zaś trzeba połączyć dwie taśmy kalenicowe – stosujemy zakład min. 75 mm. Co równie istotne, montaż taśmy kalenicowej musi odbywać się w odpowiednich warunkach o temperaturze otoczenia >5 st. C.

Jak widać, wystarczy krok po kroku wykonywać przedstawione w artykule zadania, by sprawnie, prawidłowo i bez zbędnych komplikacji zamontować taśmę kalenicową.

Przeczytaj także

Obróbka komina – jak poprawnie ją wykonać

Obróbka komina – jak poprawnie ją wykonać

22.07.2022

Zastanawiasz się po co wykonywać obróbkę komina? Cel jest jeden: wykonanie uszczelnienia przestrzeni pomiędzy kominem, a połacią dachową.

Jaką membranę dachową stosować pod blachodachówkę?

Jaką membranę dachową stosować pod blachodachówkę?

12.07.2022

Membrana dachowa jest jednym z elementów pokrycia dachu, który układany jest po wewnętrznej stronie poszycia dachów skośnych. Sprawdź, jaką membranę należy wybrać pod blachodachówkę.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica